QRP závod 2015

From Tučňák Wiki
Jump to: navigation, search


Po nějaké době, kdy se Filipovi do vysílání moc nechtělo, nastala změna. A protože se blížil letní QRP závod, kdy jezdíváme za příbuznými k Pačejovu na pouť, bylo rozhodnuto - provětráme značku OK1F.

Poučen z předchozích nezdarů jsem nesestrojil žádný hudební nástroj, ale postavil si do latě svá rádia schopná vysílat na dvoumetru. Ve hře byla možnost vysílat nalehko z kopce nedostupného autem, tak vše muselo fungovat s letitým akumulátorem 4.5Ah. Naměřil jsem, že odběr rádií se dost liší jak při příjmu (0,5 až 1,5A) i při vysílání 10W (4 až 8A). Šanci tedy dostal můj služebně nejstarší kus, nedávno opravený TR-751E. Jeho výhodou je i to, že dobře snáší podpětí, pochopitelně s nižším výkonem. Nastavil jsem tedy maximální výkon na 10W a nízký na 2W, abych pro blízká spojení trochu šetřil baterii.

Filip je někdy kapku stydlínek, tak se zpočátku trochu ošíval. Tak jsem první QSO s burácejícím OE5NNN udělal sám. Při té příležitosti jsem mu v rámci výchovy připomenul, jak je důležitá znalost angličtiny (sám na ni chodí a umí si koupit zmrzlinu).


Mobilní hamshack, na telegrafní klíč tentokrát nedošlo


Našli jsme OK3KLM z Boubína. Filda zavolal, já zapsal přijatý kód a nadiktoval mu polohlasně, co má zopakovat. Pak u nás burácel Libor OK1DOL, který Fildu dobře zná, tak to bylo trochu delší spojení. Hlavně tedy ze strany Libora, počet pozdravovaných mi připomněl právě běžící reklamu (maminkchá, tatínkchá, pés, kóšká... :-)

Následoval OM3CQF. Filda ho udělal, aniž by si uvědomil, že je to jeho první mezinárodní spojení. Zopakoval jsem mu moudro o cizích jazycích :-) Pak dostal hlad a dali jsme si výbornou svíčkovou a malou pauzu. A protože mě ty cizí jazyky neopustily, vysvětlil jsem Fildovi, že v angličtině je to vlastně to samé. Jen nebude ó ká jedna František, ale oskar kilo uan foxtrot. A místo pět devět bude říkat fajf najn. Po krátké odbočce na téma "co je to foxtrot?" souhlasil.

První anglické spojení se podařilo s OE5BGN na portablu. Maminka s Rozárkou přišly právě po konci spojení, tak už to bohužel neslyšely a mohly ho jen pochválit. Začalo ho to bavit a následovali OK5D z Krušných a OM3RM z podunajské nížiny. Pak už nadšení trochu opadlo a prim získala touha vlastní čtyřletému dítěti více než vysílání: "já už chci jít na pouť!". Tak jsem mu předepsal ještě jedno spojení, které se podařilo s OK1NPF z Krkonoš.


Mapa spojení OK1F


Pak šel za babi a já si ještě udělal pár spojení na sebe. Skončil jsem také se sedmi kusy, ale OK1F mi to natřel na body :-) Pak už se nic radioamatérského nedělo, jen zmrzlina, houpačky, vzduchovka a tak...


Zasloužené odreagování


Nejlepší zpráva dne asi je, že to Fildu nepřestalo bavit a chce vysílat dál. Za 14 dní je provozák, tak snad na slyšenou :-)


73!